Haber

Yunanistan Göç Bakanı Türkiye’ye

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis Pazar günü yaptığı açıklamada, Salı günü Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte depremden ağır şekilde etkilenen Hatay ve çevresini ziyaret edeceğini duyurdu. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da Salı günü Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile görüşeceğini duyurdu.

Gözlemciler, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremlerin ardından iki NATO üyesi ülkenin gerilimi azaltmak için çalıştığını belirtiyor. Bu süreçte Yunanistan’ın depremler sonrası Türkiye’ye yaptığı yardımların da etkisi olduğu belirtiliyor. Yunan gazetesi KathimeriniPazar günü yayınlanan haberde “Ankara’nın tavrı değişti” ibaresine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ve ülke tarihinin en kötü tren kazasının ardından iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde karşılıklı dayanışma ruhuyla bir yumuşama yaşandığını belirtti.

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine hazırlanırken, Yunanistan’da 21 Mayıs’ta genel seçim yapılacak. Bu süreçte müttefik ülkeler, NATO üyesi iki ülkeyi Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları ve egemenlik hakları başta olmak üzere birçok konuda yıllardır yaşanan gerilimi azaltmaya davet ediyor.

dpa, DW/AI, HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

habercatalpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu