Haber

İki kez restore edilen 657 yıllık hamamı yağmaladılar.

MANİSA’da Ulu Cami ile birlikte yapılan İshakpaşa Külliyesi’nin bir modülü olan ve 10 yılın ortasında iki kez restore edilen 657 yıllık İshakpaşa Hamamı, kimliği belirsiz kişilerce yıkıldı. Yağmalanan tarihi hamamın ahşap kapısının kırıldığı ve duvarlarına sprey boyalarla isim verilerek zarar verildiği de görüldü.

Çukur Hamamı olarak da bilinen İshakpaşa Hamamı, Saruhanoğulları Beyliği döneminde fethedilen Manisa’da Ulu Cami ile birlikte 657 yıl önce Saruhan Bey’in oğlu İshak Çelebi tarafından yaptırılmış ve 2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. Restorasyonla ilk görünümüne kavuşan tarihi hamam, bakımsızlıktan kısa sürede zarar gördü.

AHŞAP KAPI KIRILMIŞ, ​​YAZILI YAZILI Tarihi hamam bu kez Şehzadeler Belediyesi’ne devredildi. 2015 yılında 30 bin lira harcama ile ikinci kez restore edilen tarihi hamamdaki çalışmalar 2016 yılında tamamlandı. Restorasyonun ardından hamamın anahtarı İshakçelebi Mahallesi Muhtarı Bayram Gök’e verildi. ‘taziye evi’ olarak kullanılacak. Covid-19 pandemisi nedeniyle kapatılan tarihi hamam, son olarak kimliği belirsiz kişilerce yıkıldı. Ahşap kapı kırılmış ve hamamın içi yağmalanmıştır. Alkol tüketildiği iddia edilen tarihi hamamın duvarlarına da sprey boyalarla isim verilerek zarar verildiği görüldü. 3. KEZ YENİLENECEK. Kapısı demir korkulukla kaynak yapılan tarihi hamamın imzası Manisa Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce imzalandı. Mahalle sakinlerinden Hüsamettin Edepalı, “Burası kısa süre önce restore edilmiş ve çok güzel. Restorasyondan sonra bu tür yapıların korunması çok önemli. Burayı bu halde görmek üzücü. . Bu milli bir değerdir.” diye yazılar yazdılar. Onu korumalıyız” dedi.

İshakçelebi Mahallesi Muhtarı Bayram Gök, “Tarihi hamamı korumamız lazım. Yeniden restore edildikten sonra bir işletmeye ihale edilerek korunması gerektiğini düşünüyorum. Bu üçüncü restorasyonu olacak. Koruma altına alınıyor. Yazık. Sahipsizlikten bu hale geldi.” konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu