Ekonomi

ABD’nin yıldız stratejisti emtialara yöneldi

JPMorgan Chase & Co. Stratejist Marko Kolanoviç hisse senedi piyasasındaki riskleri görmeye devam ederken, piyasadaki son yükselişin önemli bir kısmının “ivme stratejileri ve açık pozisyonlardan” kaynaklanması nedeniyle yatırımcılara hisse senedini küçültmelerini tavsiye etti.

Kolanoviç, hisse senedi ve tahvillerde ‘ağırlığın azaltılmasını’, nakit ve emtialarda ise ‘ağırlığın artırılmasını’ önererek bankanın model portföyündeki savunma eğilimini güçlendirdi.

Kolanoviç Pazartesi günü müşterilerine yazdığı notta; Güçlü yükseliş, artan arz, güvercin Fed fiyatlandırması ve artan yatırımcı pozisyonu nedeniyle kurumun tahvillerdeki uzun vadeli pozisyonundan kar elde ettiğini söyledi.

Kolanoviç’e göre tahvil payındaki kesinti, yüksek jeopolitik risk nedeniyle şirketin emtia tahsisindeki artışı finanse etmek için uygun bir ortam sağlıyor.

Kolanoviç notunda, “Fed faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacak, değerlemeler yüksek olacak, şirketlerin kar beklentileri fazla iyimser kalacak, fiyatlama gücü düşecek, kar marjları riske girecek” dedi. altında“Mevcut durum nedeniyle hisse senetlerinin yakın gelecekte cazip olmayan bir konuma geleceğini ve toplam büyümedeki yavaşlamanın devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Petrol fiyatlarında geçen ay yaşanan düşüş bankanın model portföyünün performansını olumsuz etkilerken Kolanoviç, bunun kendisini emtia endekslerinin en büyük bileşeni olan enerji konusunda daha iyimser hale getirdiğini söyledi.

Kolanoviç, “Enerji konusundaki daha olumlu görüşümüz, kısmen jeopolitik koruma olarak petrole yönelik tercihimizin devam ettiğini, kısmen de daha hafif duruşumuzu yansıtıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu