Teknoloji

Apple ve Microsoft Dünyanın En Güçlü Şirketi Olmak İçin Yarışıyor

Microsoft, şirket tarihinde ilk kez 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Şirket, son dönemde NASDAQ işlemlerinde hisselerinin yüzde 1,5 oranında artmasıyla Apple’ın ardından bu fiyata ulaşan ikinci şirket oldu.

Microsoft’un güçlü rakibi Apple, bir yıl sonra 3 trilyon dolarlık piyasa fiyatıyla ilk kez 2020’de 2 trilyon dolar sınırına ulaştı. Microsoft ve Apple son dönemde dünyanın en güçlü şirketi olma mücadelesi veriyor. Microsoft yakın zamanda Apple’ı geride bıraktı.

Microsoft’un hisseleri son aylarda yükselişte görünüyor. Şirket geçen yıl Microsoft 365 hizmeti için Copilot fiyatını açıklamıştı ve yatırımcılar buna hisse senedi fiyatlarında inkar edilemez bir artışla karşılık verdi.

Microsoft CEO’su Nadella Şirketi Yükselişe Taştı

Eski CEO Steve Ballmer’ın göreve gelmesinden bu yana hisse senedi olağanüstü bir şekilde artmış görünüyor. Son beş yılda Microsoft’un hisse senedi fiyatı Ocak 2019’daki 107 dolardan şu anki fiyatı olan 404 dolara yükseldi.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, şirketi devraldığından beri Mojang, Linkedln, Github ve Xamarin’i satın aldı. Nadella tarafından yönetilen şirket, birçok yapay zeka şirketini satın aldı ve OpenAI’ye 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Şirket yaptığı yatırımların karşılığını alıyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu